Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.

Läs mer om kakor

Hälsovetenskapliga institutionen

Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om medarbetarnas arbetsuppgifter.
Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om medarbetarnas arbetsuppgifter.
Publicerad: 22 mar 2021
Lästid: ca
Birgitta Bisholt
Docent, lektor, prefekt

+46 (0)8-587 516 59 birgitta.bisholt@rkh.se

Gabriella Ahlenius
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 46 gabriella.ahlenius@rkh.se

Maria Andersson
Maria Andersson
Lektor, programansvarig Sjuksköterskeprogrammet

+46 (0)8-587 516 53, +46 (0)701 13 21 81, maria.andersson@rkh.se

Maria Andersson
Charlotta Arwidson
Doktorand

+46 (0)8 587 516 23 charlotta.arwidson@rkh.se

Gunilla Björling
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 73 gunilla.bjorling@rkh.se

Gunilla Björling
Katarina Brochard
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 87 katarina.brochard@rkh.se

Tommy Carlsson
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 21 tommy.carlsson@rkh.se

Tommy Carlsson
Maria Christidis
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 95 maria.christidis@rkh.se

Maria Christidis
Berit Cronfalk
Docent, lektor, vice ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden

+46 (0)8 587 516 86 berit.cronfalk@rkh.se

Miguel Diaz
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 45 miguel.diaz@rkh.se

Joachim Eckerström
Adjunkt, doktorand

+46 (0)8 587 516 85 joachim.eckerstrom@rkh.se

Ragnar Eneström
Ragnar Eneström
Adjunkt

+46 (0)8-587 516 76 I ragnar.enestrom@rkh.se

Ragnar Eneström
Heléne Eriksson
PhD, lektor

+46 (0) 8 587 516 50 helene.eriksson@rkh.se

Øivind Fjeld-Solberg
Forskare

oivind.fjeld-solberg@nca.no

Carina Faag
Fil. lic., adjunkt

+46 (0)8 587 516 88 carina.faag@rkh.se

Åsa Gisel
Åsa Gisel
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 26 asa.gisel@rkh.se

Maria Gottvall
PhD, lektor

+46(0)8 587 516 57 maria.gottvall@rkh.se

Maria Gottvall
David Gunnarsson
Forskare

+46(0)70 453 64 62 david.gunnarsson@rkh.se

Merja Hietanen
Merja Hietanen
Doktorand

merja.hietanen@rkh.se

Pernilla Hillerås
Professor i omvårdnad

+46 (0)8 587 516 48 pernilla.hilleras@rkh.se

Cecilia Häckter-Ståhl
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 22 cecilia.hackter.stahl@rkh.se

Cecilia Häckter Ståhl
Ann Hägg Martinell
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 25 ann.hagg.martinell@rkh.se

Ann Hägg Martinell
Maria Jirwe, biträdande professor, ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden
Maria Jirwe
Professor i omvårdnad, ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden

+46 (0)8 587 516 40 maria.jirwe@rkh.se

Maria Jirwe
Frida Johansson Metso
Frida Johansson Metso
Leg psykolog, samordnare för kompetenscenter för tortyr- och krigsskade- rehabilitering

+46 (0)8-587 516 82 + 46 (0)72-519 36 39 frida.johansson.metso@rkh.se

Läs mer om Frida Johansson Metso
Jenny Karlsson
Jenny Karlsson
Adjunkt

+46 (0)8-587 516 18 jenny.karlsson@rkh.se

Jenny Karlsson
Josefin Klöfvermark
Forskningssamordnare

josefin.klofvermark@rkh.se

Sofi Knaust-Lidén
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 05 sofi.knaust.liden@rkh.se

Mia Kraft
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 58 mia.kraft@rkh.se

Mia Kraft
Sofia Larsson
Forskningssamordnare för RMSR

sofia.larsson@rkh.se

Marléne Lindblad
Biträdande prefekt

+46 (0)8 587 516 44 marlene.lindblad@rkh.se

Marléne Lindblad
Katri Manninen
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 12 katri.manninen@rkh.se

Janet Mattsson
Docent, lektor, samordningsansvarig för utbildning på avancerad nivå

+46 (0)8 587 516 28 janet.mattsson@rkh.se

Janet Mattsson
Monir  Mazaheri
Monir Mazaheri
Docent, lektor

+46 (0) 587 516 52 monir.mazaheri@rkh.se

Birgitta Mc Ewan
PhD, lektor

+46(0)8 587 516 67 birgitta.mcewan@rkh.se

Birgitta Mc Ewan
Jörgen Medin
Jörgen Medin
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 68 jorgen.medin@rkh.se

Catarina Nahlén Bose
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 20 catarina.nahlen.bose@rkh.se

Catarina Nahlén Bose
Henrik Nilsson
Doktorand

+46 (0)8 587 516 31 henrik.nilsson@rkh.se

Henrik Nilsson
Alexander Nissen
Statistiker, forskare

alexander.nissen@rkh.se

Alexander Nissen
Leah Emegwa Okenwa
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 79 leah.emegwa.okenwa@rkh.se

Stéphanie Paillard-Borg
Docent, lektor, ämnesansvarig i folkhälsovetenskap

stephanie.paillard-borg@rkh.se

Stéphanie Paillard-Borg
Ellinor Rydhamn Ledin
Ellinor Rydhamn Ledin
Doktorand

ellinor.rydhamn.ledin@rkh.se

Fredrik Saboonchi
Professor i folkhälsovetenskap

+46 (0)8 587 516 55 fredrik.saboonchi@rkh.se

Elina Scheers Andersson
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 80 elina.scheers.andersson@rkh.se

Mathilde Sengoelge
Forskare

mathilde.sengeolge@rkh.se

Sara Stridh
Sara Stridh
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 04 sara.stridh@rkh.se

Anna Stålberg
Anna Stålberg
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 74 anna.stalberg@rkh.se

Anna Stålberg
Charlotta Tegnestedt
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 75 charlotta.tegnestedt@rkh.se

Petter Tinghög
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 51 petter.tinghog@rkh.se

Inger Wallin Lundell
PhD, studierektor, lektor

+46 (0)8 587 516 49 inger.wallin.lundell@rkh.se

Inger Wallin Lundell
Linda Vikdahl
Forskare

+46 (0)72 229 40 44 linda.vikdahl@rkh.se

Jill Åhs
Jill Åhs
Doktorand

+46 (0)8 587 516 54 jill.ahs@rkh.se

Maria Åling
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 89 maria.aling@rkh.se