Hälsovetenskapliga institutionen

Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om medarbetarnas arbetsuppgifter.
Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om medarbetarnas arbetsuppgifter.
Publicerad: 22 sep 2022
Lästid: ca
Birgitta Bisholt
Professor i omvårdnad, prefekt

+46 (0)8-587 516 59 birgitta.bisholt@rkh.se

Birgitta Bisholt
Gabriella Ahlenius
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 46 gabriella.ahlenius@rkh.se

Gabriella Ahlenius
Richard Ahlsröd
Richard Ahlsröd
Adjunkt

+46 (0)8-587 516 70

Richard Ahlsröd
Maria Andersson
Maria Andersson
Lektor, programansvarig Sjuksköterskeprogrammet

+46 (0)8-587 516 53, +46 (0)701 13 21 81, maria.andersson@rkh.se

Maria Andersson
Charlotta Arwidson
Doktorand

+46 (0)8 587 516 23 charlotta.arwidson@rkh.se

Katarina Brochard
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 87 katarina.brochard@rkh.se

Katarina Brochard
Tommy Carlsson
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 21 tommy.carlsson@rkh.se

Tommy Carlsson
Maria Christidis
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 95 maria.christidis@rkh.se

Maria Christidis
Miguel Diaz
Miguel Diaz
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 45 miguel.diaz@rkh.se

Miguel Diaz
Kristina Eivergård
Lektor

+46(0)8 587 516 81 kristina.eivergard@rkh.se

Kristina Eivergård
Ragnar Eneström
Ragnar Eneström
Adjunkt

+46 (0)8-587 516 76 ragnar.enestrom@rkh.se

Ragnar Eneström
Leah Okenwa Emegwa
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 79 leah.emegwa.okenwa@rkh.se

Leah Okenwa Emegwa
Heléne Eriksson
PhD, lektor

+46 (0) 8 587 516 50 helene.eriksson@rkh.se

Heléne Eriksson
Carina Faag
Fil. lic., adjunkt

+46 (0)8 587 516 88 carina.faag@rkh.se

Carina Faag
Hanna Gabrielsson
Hanna Gabrielsson
Adjunkt

+46 (0)8 - 587 516 52 hanna.gabrielsson@rkh.se

Hanna Gabrielsson
Maria Gottvall
PhD, lektor

+46(0)8 587 516 57 maria.gottvall@rkh.se

Maria Gottvall
Merja Hietanen
Merja Hietanen
Doktorand

merja.hietanen@rkh.se

Cecilia Häckter-Ståhl
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 22 cecilia.hackter.stahl@rkh.se

Cecilia Häckter Ståhl
Robert Ivic-Morén
Robert Ivic Morén
Adjunkt

+46 (0)8 - 587 516 25 robert.ivic.moren@rkh.se

Robert Ivic Morén
Maria Jirwe
Maria Jirwe
Professor i omvårdnad, ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden

+46 (0)8 587 516 40 maria.jirwe@rkh.se

Maria Jirwe
Frida Johansson Metso
Frida Johansson Metso
Leg psykolog, samordnare för kompetenscenter för tortyr- och krigsskade- rehabilitering

+46 (0)8-587 516 82 + 46 (0)72-519 36 39 frida.johansson.metso@rkh.se

Frida Johansson Metso
Jenny Karlsson
Jenny Karlsson
Adjunkt

+46 (0)8-587 516 18 jenny.karlsson@rkh.se

Jenny Karlsson
Sofi Knaust-Lidén
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 05 sofi.knaust.liden@rkh.se

Sofi Knaust-Lidén
Mia Kraft
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 58 mia.kraft@rkh.se

Mia Kraft
Sofia Larsson
Forskningssamordnare för RMSR

sofia.larsson@rkh.se

Marléne Lindblad
Marléne Lindblad
Biträdande prefekt

+46 (0)8 587 516 44 marlene.lindblad@rkh.se

Marléne Lindblad
Jacob Lindroos
Jacob Lindroos
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 68 jacob.lindroos@rkh.se

Jacob Lindroos
Cecilia Moberg
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 28 cecilia.moberg@rkh.se

Cecilia Moberg
Jason Murphy
Jason Murphy
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 37 jason.murphy@rkh.se

Jason Murphy
Birgitta Mc Ewen
Birgitta Mc Ewen
PhD, lektor

+46(0)8 587 516 67 birgitta.mcewen@rkh.se

Birgitta Mc Ewan
Catarina Nahlén Bose
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 20 catarina.nahlen.bose@rkh.se

Catarina Nahlén Bose
Alexander Nissen
Statistiker, forskare

alexander.nissen@rkh.se

Alexander Nissen
Stéphanie Paillard Borg
Stéphanie Paillard-Borg
Docent, lektor, ämnesansvarig i folkhälsovetenskap

stephanie.paillard-borg@rkh.se

Stéphanie Paillard-Borg
Ellinor Rydhamn Ledin
Ellinor Rydhamn Ledin
Doktorand

ellinor.rydhamn.ledin@rkh.se

Fredrik Saboonchi
Professor i folkhälsovetenskap

+46 (0)8 587 516 55 fredrik.saboonchi@rkh.se

Elina Scheers Andersson
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 80 elina.scheers.andersson@rkh.se

Elina Scheers Andersson
Sara Stridh
Sara Stridh
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 04 sara.stridh@rkh.se

Sara Stridh
Charlotta Tegnestedt
Charlotta Tegnestedt
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 75 charlotta.tegnestedt@rkh.se

Charlotta Tegnestedt
Petter Tinghög
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 51 petter.tinghog@rkh.se

Petter Tinghög
Inger Wallin Lundell
PhD, studierektor, lektor

+46 (0)8 587 516 49 inger.wallin.lundell@rkh.se

Inger Wallin Lundell
Linda Vikdahl
Forskare

+46 (0)72 229 40 44 linda.vikdahl@rkh.se

Jill Åhs
Jill Åhs
Doktorand

+46 (0)8 587 516 54 jill.ahs@rkh.se