Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.

Läs mer om kakor

Hälsovetenskapliga institutionen

Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om medarbetarnas arbetsuppgifter.
Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om medarbetarnas arbetsuppgifter.
Publicerad: 22 mar 2021
Lästid: ca
Birgitta Bisholt
Docent, lektor, prefekt

+46 (0)8-587 516 59 birgitta.bisholt@rkh.se

Gabriella Ahlenius
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 46 gabriella.ahlenius@rkh.se

Charlotta Arwidson
Doktorand

+46 (0)8 587 516 23 charlotta.arwidson@rkh.se

Gunilla Björling
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 73 gunilla.bjorling@rkh.se

Katarina Brochard
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 87 katarina.brochard@rkh.se

Miguel Diaz
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 45 miguel.diaz@rkh.se

Joachim Eckerström
Adjunkt, doktorand

+46 (0)8 587 516 85 joachim.eckerstrom@rkh.se

Heléne Eriksson
PhD, lektor

+46 (0) 8 587 516 50 helene.eriksson@rkh.se

Øivind Fjeld-Solberg
Forskare

oivind.fjeld-solberg@nca.no

Carina Faag
Fil. lic., adjunkt

+46 (0)8 587 516 88 carina.faag@rkh.se

Åsa Gisel
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 26 asa.gisel@rkh.se

David Gunnarsson
Forskare

+46(0)70 453 64 62 david.gunnarsson@rkh.se

Merja Hietanen
Doktorand

merja.hietanen@rkh.se

Pernilla Hillerås
Professor i omvårdnad

+46 (0)8 587 516 48 pernilla.hilleras@rkh.se

Cecilia Häckter-Ståhl
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 22 cecilia.hackter.stahl@rkh.se

Frida Johansson Metso
Leg psykolog, samordnare för kompetenscenter för tortyr- och krigsskade- rehabilitering

+46 (0)8-587 516 82 + 46 (0)72-519 36 39 frida.johansson.metso@rkh.se

Josefin Klöfvermark
Samordnare för forskningsprogrammet Forte

josefin.klofvermark@rkh.se

Sofi Knaust-Lidén
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 05 sofi.knaust.liden@rkh.se

Hanna Lachmann
PhD, lektor, programansvarig, sjuksköterskeutbildningen

+46 (0)8 587 516 53 hanna.lachmann@rkh.se

Sofia Larsson
Forskningssamordnare för RMSR

sofia.larsson@rkh.se

Katri Manninen
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 12 katri.manninen@rkh.se

Janet Mattsson
Docent, lektor, samordningsansvarig för utbildning på avancerad nivå

+46 (0)8 587 516 28 janet.mattsson@rkh.se

Monir Mazaheri
Docent, lektor

+46 (0) 587 516 52 monir.mazaheri@rkh.se

Jörgen Medin
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 68 jorgen.medin@rkh.se

Catarina Nahlén Bose
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 20 catarina.nahlen.bose@rkh.se

Alexander Nissen
Statistiker, forskare

Hälsovetenskapliga institutionen I alexander.nissen@rkh.se

Leah Emegwa Okenwa
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 79 leah.emegwa.okenwa@rkh.se

Stéphanie Paillard-Borg
Docent, lektor, ämnesansvarig i folkhälsovetenskap

stephanie.paillard-borg@rkh.se

Ellinor Rydhamn Ledin
Doktorand

ellinor.rydhamn.ledin@rkh.se

Fredrik Saboonchi
Professor i folkhälsovetenskap

+46 (0)8 587 516 55 fredrik.saboonchi@rkh.se

Elina Scheers Andersson
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 80 elina.scheers.andersson@rkh.se

Berit Cronfalk
PhD, lektor, vice ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden

+46 (0)8 587 516 86 berit.cronfalk@rkh.se

Mathilde Sengoelge
Forskare

mathilde.sengeolge@rkh.se

Sara Stridh
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 04 sara.stridh@rkh.se

Anna Stålberg
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 74 anna.stalberg@rkh.se

Charlotta Tegnestedt
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 75 charlotta.tegnestedt@rkh.se

Petter Tinghög
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 51 petter.tinghog@rkh.se

Inger Wallin Lundell
PhD, studierektor, lektor

+46 (0)8 587 516 49 inger.wallin.lundell@rkh.se

Linda Vikdahl
Forskare

+46 (0)72 229 40 44 linda.vikdahl@rkh.se

Jill Åhs
Doktorand

+46 (0)8 587 516 54 jill.ahs@rkh.se

Maria Åling
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 89 maria.aling@rkh.se