Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.

Läs mer om kakor

Våra forskare

Här presenteras forskare vid Röda Korsets Högskola. Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om forskningen som bedrivs.
Här presenteras forskare vid Röda Korsets Högskola. Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om forskningen som bedrivs.
Publicerad: 14 apr 2021
Lästid: ca
Charlotta Arwidson
Doktorand

+46 (0)8 587 516 23 charlotta.arwidson@rkh.se

Birgitta Bisholt
Docent, lektor, prefekt

+46 (0)8-587 516 59 birgitta.bisholt@rkh.se

Gunilla Björling
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 73 gunilla.bjorling@rkh.se

Berit Cronfalk
PhD, docent, lektor, vice ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden

+46 (0)8 587 516 86 berit.cronfalk@rkh.se

Miguel Diaz
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 45 miguel.diaz@rkh.se

Joachim Eckerström
Adjunkt, doktorand

+46 (0)8 587 516 85 joachim.eckerstrom@rkh.se

Leah Emegwa Okenwa
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 79 leah.emegwa.okenwa@rkh.se

Heléne Eriksson
PhD, lektor

+46 (0) 8 587 516 50 helene.eriksson@rkh.se

Øivind Fjeld-Solberg
Forskare

oivind.fjeld-solberg@nca.no

David Gunnarsson
Forskare

+46(0)70 453 64 62 david.gunnarsson@rkh.se

Merja Hietanen
Doktorand

merja.hietanen@rkh.se

Pernilla Hillerås
Professor i omvårdnad

+46 (0)8 587 516 48 pernilla.hilleras@rkh.se

Josefin Klöfvermark
Forskningssamordnare

josefin.klofvermark@rkh.se

Hanna Lachmann
PhD, lektor, programansvarig, sjuksköterskeutbildningen

+46 (0)8 587 516 53 hanna.lachmann@rkh.se

Katri Manninen
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 12 katri.manninen@rkh.se

Janet Mattsson
Docent, lektor, samordningsansvarig för utbildning på avancerad nivå

+46 (0)8 587 516 28 janet.mattsson@rkh.se

Monir Mazaheri
Docent, lektor

+46 (0) 587 516 52 monir.mazaheri@rkh.se

Jörgen Medin
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 68 jorgen.medin@rkh.se

Catarina Nahlén Bose
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 20 catarina.nahlen.bose@rkh.se

Alexander Nissen
Statistiker, forskare

Hälsovetenskapliga institutionen I alexander.nissen@rkh.se

Ellinor Rydhamn Ledin
Doktorand

ellinor.rydhamn.ledin@rkh.se

Fredrik Saboonchi
Professor i folkhälsovetenskap

+46 (0)8 587 516 55 fredrik.saboonchi@rkh.se

Elina Scheers Andersson
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 80 elina.scheers.andersson@rkh.se

Mathilde Sengoelge
Forskare

mathilde.sengeolge@rkh.se

Sara Stridh
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 04 sara.stridh@rkh.se

Petter Tinghög
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 51 petter.tinghog@rkh.se

Linda Vikdahl
Forskare

+46 (0)72 229 40 44 linda.vikdahl@rkh.se

Inger Wallin Lundell
PhD, studierektor, lektor

+46 (0)8 587 516 49 inger.wallin.lundell@rkh.se

Jill Åhs
Doktorand

+46 (0)8 587 516 54 jill.ahs@rkh.se

Forskningsaktiva adjunkter