Våra forskare

Här presenteras forskare vid Röda Korsets Högskola. Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om forskningen som bedrivs.
Här presenteras forskare vid Röda Korsets Högskola. Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om forskningen som bedrivs.
Publicerad: 08 apr 2024
Lästid: ca
Maria Andersson
Maria Andersson
Lektor

+46 (0)8-587 516 53, +46 (0)701 13 21 81, maria.andersson@rkh.se

Läs mer
Birgitta Bisholt
Professor i omvårdnad, prefekt

+46 (0)8-587 516 59 birgitta.bisholt@rkh.se

Birgitta Bisholt
Tommy Carlsson
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 21 tommy.carlsson@rkh.se

Tommy Carlsson
Maria Christidis
PhD, lektor, högskolepedagogisk utvecklare

+46 (0)8 587 516 95 maria.christidis@rkh.se

Maria Christidis
Miguel Diaz
Miguel Diaz
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 45 miguel.diaz@rkh.se

Miguel Diaz
Leah Okenwa Emegwa
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 79 leah.emegwa.okenwa@rkh.se

Leah Okenwa Emegwa
Heléne Eriksson
PhD, lektor, programansvarig för sjuksköterskeprogrammet

+46 (0) 8 587 516 50 helene.eriksson@rkh.se

Läs mer
Catharina Frank
Docent, lektor, programansvarig för specialist-sjuksköterskeprogrammen

+46 (0)8-587 516 80 catharina.frank@rkh.se

Catharina Frank
Hanna Gabrielsson
Hanna Gabrielsson
PhD, lektor

+46 (0)8 - 587 516 52 hanna.gabrielsson@rkh.se

Hanna Gabrielsson
Susanne Georgsson
Susanne Georgsson
Professor i omvårdnad, rektor

+46 (0)8 587 516 61 susanne.georgsson@rkh.se

Om Susanne Georgsson
Maria Gottvall
PhD, lektor

+46(0)8 587 516 57 maria.gottvall@rkh.se

Maria Gottvall
Adjunkt vid Röda Korsets Högskola
Nina Gårevik
Lektor

+46 (0)8-587 516 12, nina.garevik@rkh.se

Nina Gårevik
Robert Ivic-Morén
Robert Ivic Morén
Adjunkt

+46 (0)8 - 587 516 25 robert.ivic.moren@rkh.se

Robert Ivic Morén
Maria Jirwe
Maria Jirwe
Professor i omvårdnad, ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden

+46 (0)8 587 516 40 maria.jirwe@rkh.se

Maria Jirwe
Birgitta McEwen
Birgitta Mc Ewen
PhD, lektor

+46(0)8 587 516 67 birgitta.mcewen@rkh.se

Birgitta Mc Ewan
Cecilia Moberg
Cecilia Moberg
PhD, lektor, studierektor

+46 (0)8 587 516 28 cecilia.moberg@rkh.se

Cecilia Moberg
Beata Molin
Lektor

+46(0)8-587 516 15 beata.molin@rkh.se

Beata Molin
Jason Murphy
Jason Murphy
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 37 jason.murphy@rkh.se

Jason Murphy
Catarina Nahlén Bose
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 20 catarina.nahlen.bose@rkh.se

Catarina Nahlén Bose
Alexander Nissen
Statistiker, forskare

alexander.nissen@rkh.se

Alexander Nissen
Stéphanie Paillard Borg
Stéphanie Paillard-Borg
Docent, lektor, ämnesansvarig i folkhälsovetenskap

stephanie.paillard-borg@rkh.se

Stéphanie Paillard-Borg
Fredrik Saboonchi
Professor i folkhälsovetenskap

+46 (0)8 587 516 55 fredrik.saboonchi@rkh.se

Sara Stridh
Sara Stridh
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 04 sara.stridh@rkh.se

Sara Stridh
Petter Tinghög
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 51 petter.tinghog@rkh.se

Petter Tinghög
Carrie Tran, Adjunkt vid Röda Korsets Högskola.
Carrie Tran
Adjunkt

carrie.tran@rkh.se +46 (0)8 587 516 54

Carrie Tran
Inger Wallin Lundell
Inger Wallin Lundell
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 49 inger.wallin.lundell@rkh.se

Inger Wallin Lundell

Doktorander

Charlotta Arwidson
Doktorand

+46 (0)8 587 516 23 charlotta.arwidson@rkh.se

Charlotta Arwidson
Ragnar Eneström
Ragnar Eneström
Adjunkt

+46 (0)8-587 516 76 ragnar.enestrom@rkh.se

Ragnar Eneström
Merja Hietanen
Merja Hietanen
Doktorand

merja.hietanen@rkh.se

Jenny Karlsson
Jenny Karlsson
Adjunkt

+46 (0)8-587 516 18 jenny.karlsson@rkh.se

Jenny Karlsson
Ellinor Rydhamn Ledin
Ellinor Rydhamn Ledin
Doktorand

ellinor.rydhamn.ledin@rkh.se

Ellinor Rydhamn Ledin

Forskningsaktiva adjunkter

Mia Kraft
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 58 mia.kraft@rkh.se

Mia Kraft
Charlotta Tegnestedt
Charlotta Tegnestedt
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 75 charlotta.tegnestedt@rkh.se

Charlotta Tegnestedt