Våra forskare

Här presenteras forskare vid Röda Korsets Högskola. Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om forskningen som bedrivs.
Här presenteras forskare vid Röda Korsets Högskola. Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om forskningen som bedrivs.
Publicerad: 14 apr 2021
Lästid: ca
Maria Andersson
Maria Andersson
Lektor, programansvarig Specialist-sjuksköterskeprogrammet inom intensivvård

+46 (0)8-587 516 53, +46 (0)701 13 21 81, maria.andersson@rkh.se

Maria Andersson
Charlotta Arwidson
Doktorand

+46 (0)8 587 516 23 charlotta.arwidson@rkh.se

Birgitta Bisholt
Professor i omvårdnad, prefekt

+46 (0)8-587 516 59 birgitta.bisholt@rkh.se

Birgitta Bisholt
Tommy Carlsson
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 21 tommy.carlsson@rkh.se

Tommy Carlsson
Maria Christidis
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 95 maria.christidis@rkh.se

Maria Christidis
Miguel Diaz
Miguel Diaz
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 45 miguel.diaz@rkh.se

Miguel Diaz
Kristina Eivergård
Lektor

+46(0)8 587 516 81 kristina.eivergard@rkh.se

Kristina Eivergård
Leah Okenwa Emegwa
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 79 leah.emegwa.okenwa@rkh.se

Leah Okenwa Emegwa
Heléne Eriksson
PhD, lektor

+46 (0) 8 587 516 50 helene.eriksson@rkh.se

Heléne Eriksson
Øivind Fjeld-Solberg
Forskare

oivind.fjeld-solberg@nca.no

Hanna Gabrielsson
Hanna Gabrielsson
PhD, lektor

+46 (0)8 - 587 516 52 hanna.gabrielsson@rkh.se

Hanna Gabrielsson
Susanne Georgsson
Professor i omvårdnad, rektor

+46 (0)8 587 516 61 susanne.georgsson@rkh.se

Om Susanne Georgsson
Maria Gottvall
PhD, lektor

+46(0)8 587 516 57 maria.gottvall@rkh.se

Maria Gottvall
Merja Hietanen
Merja Hietanen
Doktorand

merja.hietanen@rkh.se

Robert Ivic-Morén
Robert Ivic Morén
Adjunkt

+46 (0)8 - 587 516 25 robert.ivic.moren@rkh.se

Robert Ivic Morén
Maria Jirwe
Maria Jirwe
Professor i omvårdnad, ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden

+46 (0)8 587 516 40 maria.jirwe@rkh.se

Maria Jirwe
Susanne Lind, lektor
Susanne Lind
PhD, Lektor

+46(0)8 587 516 16 susanne.lind@rkh.se

Birgitta Mc Ewen
Birgitta Mc Ewen
PhD, lektor

+46(0)8 587 516 67 birgitta.mcewen@rkh.se

Birgitta Mc Ewan
Catarina Nahlén Bose
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 20 catarina.nahlen.bose@rkh.se

Catarina Nahlén Bose
Alexander Nissen
Statistiker, forskare

alexander.nissen@rkh.se

Alexander Nissen
Ellinor Rydhamn Ledin
Ellinor Rydhamn Ledin
Doktorand

ellinor.rydhamn.ledin@rkh.se

Stéphanie Paillard Borg
Stéphanie Paillard-Borg
Docent, lektor, ämnesansvarig i folkhälsovetenskap

stephanie.paillard-borg@rkh.se

Stéphanie Paillard-Borg
Fredrik Saboonchi
Professor i folkhälsovetenskap

+46 (0)8 587 516 55 fredrik.saboonchi@rkh.se

Elina Scheers Andersson
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 80 elina.scheers.andersson@rkh.se

Elina Scheers Andersson
Sara Stridh
Sara Stridh
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 04 sara.stridh@rkh.se

Sara Stridh
Petter Tinghög
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 51 petter.tinghog@rkh.se

Petter Tinghög
Linda Vikdahl
Forskare

+46 (0)72 229 40 44 linda.vikdahl@rkh.se

Inger Wallin Lundell
PhD, studierektor, lektor

+46 (0)8 587 516 49 inger.wallin.lundell@rkh.se

Inger Wallin Lundell
Jill Åhs
Jill Åhs
Doktorand

+46 (0)8 587 516 54 jill.ahs@rkh.se

Forskningsaktiva adjunkter

Charlotta Tegnestedt
Charlotta Tegnestedt
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 75 charlotta.tegnestedt@rkh.se

Charlotta Tegnestedt
Mia Kraft
Adjunkt

+46 (0)8 587 516 58 mia.kraft@rkh.se

Mia Kraft