Vi använder kakor för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.

Läs mer om kakor

Våra forskare

Här presenteras forskare vid Röda Korsets Högskola. Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om forskningen som bedrivs.
Här presenteras forskare vid Röda Korsets Högskola. Klicka på respektive kontaktkort för att läsa mer om forskningen som bedrivs.
Publicerad: 14 apr 2021
Lästid: ca
Maria Andersson
Maria Andersson
Lektor, programansvarig Sjuksköterskeprogrammet

+46 (0)8-587 516 53, +46 (0)701 13 21 81, maria.andersson@rkh.se

Maria Andersson
Charlotta Arwidson
Doktorand

+46 (0)8 587 516 23 charlotta.arwidson@rkh.se

Birgitta Bisholt
Docent, lektor, prefekt

+46 (0)8-587 516 59 birgitta.bisholt@rkh.se

Gunilla Björling
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 73 gunilla.bjorling@rkh.se

Gunilla Björling
Tommy Carlsson
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 21 tommy.carlsson@rkh.se

Tommy Carlsson
Berit Cronfalk
Docent, lektor, vice ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden

+46 (0)8 587 516 86 berit.cronfalk@rkh.se

Maria Christidis
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 95 maria.christidis@rkh.se

Maria Christidis
Miguel Diaz
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 45 miguel.diaz@rkh.se

Joachim Eckerström
Adjunkt, doktorand

+46 (0)8 587 516 85 joachim.eckerstrom@rkh.se

Per Ekstrand
Docent, lektor, kvalitets- och samverkansstrateg

+46 (0)8 587 516 65 per.ekstrand@rkh.se

Per Ekstrand
Leah Emegwa Okenwa
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 79 leah.emegwa.okenwa@rkh.se

Heléne Eriksson
PhD, lektor

+46 (0) 8 587 516 50 helene.eriksson@rkh.se

Øivind Fjeld-Solberg
Forskare

oivind.fjeld-solberg@nca.no

Susanne Georgsson
Professor i omvårdnad, rektor

+46 (0)8 587 516 61 susanne.georgsson@rkh.se

Om rektor
Maria Gottvall
PhD, lektor

+46(0)8 587 516 57 maria.gottvall@rkh.se

Maria Gottvall
David Gunnarsson
Forskare

+46(0)70 453 64 62 david.gunnarsson@rkh.se

Merja Hietanen
Merja Hietanen
Doktorand

merja.hietanen@rkh.se

Pernilla Hillerås
Professor i omvårdnad

+46 (0)8 587 516 48 pernilla.hilleras@rkh.se

Maria Jirwe, biträdande professor, ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden
Maria Jirwe
Professor i omvårdnad, ordförande i utbildnings- och forskningsnämnden

+46 (0)8 587 516 40 maria.jirwe@rkh.se

Maria Jirwe
Josefin Klöfvermark
Forskningssamordnare

josefin.klofvermark@rkh.se

Katri Manninen
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 12 katri.manninen@rkh.se

Ann Hägg Martinell
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 25 ann.hagg.martinell@rkh.se

Ann Hägg Martinell
Janet Mattsson
Docent, lektor, samordningsansvarig för utbildning på avancerad nivå

+46 (0)8 587 516 28 janet.mattsson@rkh.se

Janet Mattsson
Monir  Mazaheri
Monir Mazaheri
Docent, lektor

+46 (0) 587 516 52 monir.mazaheri@rkh.se

Birgitta Mc Ewan
PhD, lektor

+46(0)8 587 516 67 birgitta.mcewan@rkh.se

Birgitta Mc Ewan
Jörgen Medin
Jörgen Medin
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 68 jorgen.medin@rkh.se

Catarina Nahlén Bose
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 20 catarina.nahlen.bose@rkh.se

Catarina Nahlén Bose
Henrik Nilsson
Doktorand

+46 (0)8 587 516 31 henrik.nilsson@rkh.se

Henrik Nilsson
Alexander Nissen
Statistiker, forskare

alexander.nissen@rkh.se

Alexander Nissen
Ellinor Rydhamn Ledin
Ellinor Rydhamn Ledin
Doktorand

ellinor.rydhamn.ledin@rkh.se

Stéphanie Paillard-Borg
Docent, lektor, ämnesansvarig i folkhälsovetenskap

stephanie.paillard-borg@rkh.se

Stéphanie Paillard-Borg
Fredrik Saboonchi
Professor i folkhälsovetenskap

+46 (0)8 587 516 55 fredrik.saboonchi@rkh.se

Elina Scheers Andersson
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 80 elina.scheers.andersson@rkh.se

Mathilde Sengoelge
Forskare

mathilde.sengeolge@rkh.se

Sara Stridh
Sara Stridh
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 04 sara.stridh@rkh.se

Anna Stålberg
Anna Stålberg
PhD, lektor

+46 (0)8 587 516 74 anna.stalberg@rkh.se

Anna Stålberg
Petter Tinghög
Docent, lektor

+46 (0)8 587 516 51 petter.tinghog@rkh.se

Linda Vikdahl
Forskare

+46 (0)72 229 40 44 linda.vikdahl@rkh.se

Inger Wallin Lundell
PhD, studierektor, lektor

+46 (0)8 587 516 49 inger.wallin.lundell@rkh.se

Inger Wallin Lundell
Jill Åhs
Jill Åhs
Doktorand

+46 (0)8 587 516 54 jill.ahs@rkh.se

Forskningsaktiva adjunkter