Bild av Madrid, Spanien.

Utbyten ställs in

Utbyten ställs in

Internationella utbyten höstterminen 2021 ställs in.

Rektor beslutade den 25 mars 2021 att inga internationella utbyten, för studenter och medarbetare, kommer att genomföras under höstterminen 2021.

Som världsläget ser ut nu med försenade vaccinationer, mutationer och en mycket stor smittspridning, både i Europa och övriga världen, är det inte ansvarsfullt att genomföra utbyten till hösten. Det finns också många olika regler och restriktioner som kan leda till karantän för utresande studenter och risk för att studierna försenas skriver rektor i sitt beslut.

Röda Korsets Högskola kommer därmed att ställa in alla möjligheter till utlandsstudier för hösten 2021. Det innebär även att det inte är möjligt för dig som student att under höstterminen 2021 själv ordna med internationellt studiebesök/fältstudie/examensarbete på någon av de kurser/moduler där det vanligtvis är möjligt.

Aktuellt

  • Rektor Susanne Georgsson håller tal i aulan på Södertörns högskola. Foto: Jenny Freijing

    Aktuellt

    Varmt grattis till er examen, världen behöver er!

    Läs mer
  • Bild på Vita bussarna. Foto: SRK

    Nobel Calling

    Nobel Calling 2025 på Röda Korsets Högskola – Räddningsaktionen med de Vita bussarna

    Läs mer
  • Studenter som pluggar tillsammans. Foto: Mostphotos

    Aktuellt

    Nu genomförs kurs- och programvärderingar

    Läs mer