Sjuksköterska som pratar med en patient. Foto: Mostphotos

Antalet förstahandssökande ökar

Antalet förstahandssökande ökar

Antalet förstahandssökande till Sjuksköterskeprogrammet vid Röda Korsets Högskola ökar med 39 procent.

I den senaste ansökningsomgången för utbildningsprogram som startar vårterminen 2023 ökar antalet förstahandssökande till Sjuksköterskeprogrammet vid Röda Korsets Högskola med 39 procent.

Stort intresse för program med global profil

– Det är mycket glädjande att många söker till vårt sjuksköterskeprogram och att antalet sökande i första hand har ökat så! Vi vet att högskolans globala profil och höga kvalitet på utbildningen lockar många sökande. Våra utexaminerade sjuksköterskor och specialistsjuksköterskor är mycket eftertraktade på arbetsmarknaden, säger Susanne Georgsson, rektor vid Röda Korsets Högskola.

Sökande till högskoleutbildningar i hela landet

Sammanlagt sökte 2 433 till Sjuksköterskeprogrammet VT2023, varav 532 sökte till högskolan i första hand. Jämfört med antagningen VT2022 minskade det totala antalet sökande till högskoleutbildningar i Sverige med 5 procent och för Röda Korsets Högskola med 7,6 procent.

Aktuellt

  • Studenter vid Röda Korsets Högskola. Foto: Jenny Freijing

    Aktuellt

    Många sökande till sjuksköterskeprogrammet på Röda Korsets Högskola

    Läs mer
  • Sjuksköterskor. Foto: Mostphotos

    Aktuellt

    Karriärdagen 15 maj

    Läs mer
  • Studenter på internationellt utbyte, Röda Korsets Högskola.

    Aktuellt

    Lunchseminarium om internationellt utbyte

    Läs mer