Studenter vid Röda Korsets Högskola. Foto: Jenny Frejing

Rekord i antalet sökande till sjuksköterskeprogrammet

Rekord i antalet sökande till sjuksköterskeprogrammet

En av de högsta ökningarna procentuellt 

Rekordmånga har sökt till sjuksköterskeprogrammet vid Röda Korsets Högskola som startar höstterminen 2026. Totalt har 3 951 anmälningar till program och fristående kurser som startar till hösten lämnats in. Det innebär en ökning på 16,4% jämfört med höstterminen 2025 och Röda Korsets Högskola hamnar på tio-i-topp bland lärosäten i landet med störst procentuell ökning.

Totalt sökte 3 698 personer till sjuksköterskeprogrammet, att jämföra med antalet 3 244 året innan. Av dessa är 542 förstahandssökande, vilket kan jämföras med hösten föregående år då det var 534 förstahandssökande.

Rekordintresse att studera till sjuksköterska vid Röda Korsets Högskola

– Det är fantastiskt att det är rekordmånga som vill utbilda sig till sjuksköterskor på just vår högskola. Vi vet att våra sjuksköterskor är högt eftertraktade på arbetsmarknaden i ett yrke som ger så många olika karriärmöjligheter, säger Susanne Georgsson, rektor vid Röda Korsets Högskola.

Många sökande till höstens utbildningar

Sista ansökningsdag till höstens utbildningar var 15 april. Sammanlagt har nära 424 113 sökt till landets universitet och högskolor i vårens ansökningsomgång för program och kurser som startar till höstterminen rapporterar UHR.

Aktuellt

  • Lokalerna vid Röda Korsets Högskola. Foto: Jenny Frejing

    Aktuellt

    Yttrande från UKÄ om granskningen av specialistsjuksköterskeprogrammet i psykiatrisk vård

    Läs mer
  • Sjuksköterska. Foto:Mostphotos

    Aktuellt

    Dubbelt så många sökande till specialistprogrammet i infektionssjukvård

    Läs mer
  • Campus Flemingsberg

    Samverkan

    Dynamiskt, inspirerade och kvalitet – utbildning och forskning i samverkan på Campus Flemingsberg

    Läs mer