Ökat anslag till forskning i budgetpropositionen

I budgetpropositionen för regeringens anslag 2026 får Röda Korsets Högskola en ökning av sitt forskningsanslag motsvarande 2,2 miljoner kronor.

– Det är glädjande med det ökade anslaget som innebär att vi enskilda utbildningsanordnare nu kommer att få samma nivå på anslag för forskning som de statliga, säger Susanne Georgsson, rektor vid Röda Korsets Högskola.

Ökningen är en följd av ökad basresurs, det vill säga ersättning per antalet helårsstudenter (HST), beräknat på ett snitt av de senaste tre åren. Det sammanlagda anslaget för utbildning och forskning vid Röda Korsets Högskola nästa år är motsvarande 118 miljoner kronor.

– Ökningen är i linje med vårt ökade fokus på forskning där vi genom samarbeten och forskningsstöd fortsätter utveckla vår forskningsmiljö inom inriktningen omvårdnad och hälsa i ett globalt perspektiv, säger Susanne Georgsson.

Mer information

Susanne Georgsson, Rektor vid Röda Korsets Högskola
Susanne Georgsson, rektor vid Röda Korsets Högskola.

Aktuellt

  • tesdt

    Aktuellt

    Unikt specialistsjuksköterskeprogram i infektionssjukvård blir distansutbildning från hösten

    Läs mer
  • Samordnaren för Röda Korsets kompetenscenter för tortyr- och krigsskaderehabilitering, Frida Johansson Metso, är ny krönikör på Dagens Nyheters ledarsida. Foto: Sören Andersson

    Aktuellt

    Samordnare för Röda Korsets kompetenscenter ny krönikör i DN

    Läs mer
  • Jonas Öhrn. Foto: Privat.

    Aktuellt

    Du känner patienten och rummet bäst

    Läs mer