Bild av Katarina Brochard och Cecilia Häckter Ståhl.

Handleder du studenter i VFU?

Handleder du studenter i VFU?

Vid Röda Korsets Högskola ges en uppdragsutbildning i handledning för verksamhetsförlagd utbildning inom hälso- och sjukvård. Här berättar kursansvariga mer om kursen.

Att handleda studenter är utvecklande och spännande, men kan också vara utmanande. Vid Röda Korsets Högskola ges en uppdragsutbildning i handledning för verksamhetsförlagd utbildning inom hälso- och sjukvård. Om du är intresserad att utveckla dina kunskaper och färdigheter inom handledning, kontakta din arbetsgivare som kan anmäla dig till kursen.

– Forskning visar att om studenter blir väl omhändertagna under sin VFU tenderar de att stanna längre i sitt yrke, säger Katarina Brochard, kursansvarig och adjunkt på kursen.

Handledningsuppdrag på högskolenivå

De som är behöriga till kursen ska ha en yrkes- eller kandidatexamen inom hälso- och sjukvård eller motsvarande. Kursen riktar sig till personer som har ett handledningsuppdrag på högskolenivå i verksamhetsintegrerat lärande (VIL)/verksamhetsförlagd utbildning (VFU) inom hälso- och sjukvård. Det vill säga sjuksköterskor, fysioterapeuter, arbetsterapeuter, dietister och logopeder.

– Kursen fördjupar och utvecklar kunskap kring handledning, berättar Cecilia Häckter-Ståhl, kursansvarig och adjunkt på kursen.

Mer information

Aktuellt

  • Kommunikationsansvarig Helene Komlos Grill och Rektor Susanne Georgsson visar utställningen vid Röda Korsets Högskola. Foto: RKH

    Aktuellt

    Röda Korsets och högskolans historia på visning med Nobeltema

    Läs mer
  • Studenter som arbetar tillsammans under en workshop. Foto: RKH

    Aktuellt

    Gemensam studentrepresentantutbildning

    Läs mer
  • Student som räcker upp handen under en föreläsning. Foto: Mostphotos

    Aktuellt

    Mötesplats för dig som pluggar på universitet eller högskola - Autism Sverige

    Läs mer