EU-flagga. Foto: Mostphotos

EU-dag med fokus på demokrati 12 maj

EU-dag med fokus på demokrati 12 maj

Den 12 maj är Röda Korsets Högskola med och arrangerar en EU-dag tillsammans med Europa Direkt Stockholm, Intercult, Södertörns Högskola, EU Karriär Sverige samt Kungliga Tekniska Högskolan.

Under dagen får du möjlighet att lyssna på engagerande föreläsningar och panelsamtal med experter och yrkesverksamma samt få värdefull information om praktik- och karriärvägar inom EU.

Frida Johansson-Metso, samordnare för Röda Korsets kompetenscenter för tortyr- och krigsskaderehabilitering vid Röda Korsets Högskola håller en föreläsning på ämnet "En demokrati som ska skydda – EU, asylrätten och flyktingars hälsa". Kompetenscentret bedriver kliniknära forskning och sprider kunskap för att förbättra vården för traumatiserade personer som har flytt. Det är ett långsiktigt samarbete där verksamheten vid Svenska Röda Korsets behandlingscenter för krigsskadade och torterade tillsammans med forskare vid Röda Korsets Högskola utvecklar och fördjupar kunskapen om den patientgrupp som de möter.

Dagen är öppen för alla studenter och medarbetare vid Röda Korsets Högskola. Här kan du anmäla dig till dagen.

Plats: Södertörns högskola
Tid: 12 maj kl. 10.00–18.00

Aktuellt

  • Bild av boken.

    Studentnyheter

    Bidrag till studenter för boken Nursing Research

    Läs mer
  • Rektor Susanne Georgsson vid programstarten.

    Aktuellt

    Upprop och programstart VT2025

    Läs mer
  • Rektor Susanne Georgsson håller tal. Foto: Jenny Frejing.

    Aktuellt

    Ni är vårdens framtid, och vi är alla stolta över er

    Läs mer