Nytt poddavsnitt: Att hjälpa människor runt om i världen

Paul Parker och Jason Murphy. Foto: RKH
Paul Parker, IKT-pedagog, och Jason Murphy, lektor.

I det här poddavsnittet intervjuas Jason Murphy, lektor vid Röda Korsets Högskola som efter sin sjuksköterskeutbildning har arbetat på olika internationella uppdrag som sjuksköterska.

– Jag har alltid velat hjälpa människor. Det och nya utmaningar har drivit mig att ta uppdrag i olika kriser och katastrofer världen runt, berättar Jason Murphy i intervjun.

Erfarenheter integreras i undervisning och forskning

Erfarenheterna från uppdragen i olika länder, nu senast i Ukraina, integreras både i undervisningen och forskningen.

– De tre delarna hänger ihop och berikar varandra. De egna upplevelserna på uppdrag blir erfarenheter som blir en inkluderas både i min undervisning för studenter och forskningen, förklarar Jason Murphy som fick sin sjuksköterskeutbildning på Röda Korsets Högskola där han nu arbetar som lärare och bedriver forskning relaterat till hjälparbete, kris, katastrof och beredskap.

Lyssna

Samtalet hålls på engelska och leds av IKT-pedagog Paul Parker.

Lyssna till avsnittet

Avsnittet finns också tillgängligt på Apple Podcast och Spotify.

Tekniker Pilar Leguisamo

Aktuellt

  • Tunnelbanetåg som åker över en bro i Stockholm. Foto: Mostphotos

    Aktuellt

    Ansök om att bli internationell fadder höstterminen 2026

    Läs mer
  • Charlotta Tegnestedt (mitten), lärare vid Röda Korsets Högskola på beredskapsövning på Bodø med Nord universitet. Foto: Privat

    Aktuellt

    Beredskapsövning på Bodø med Nord universitet

    Läs mer
  • Dr Leopold Gilala från Kolandoto Hospital tillsammans med rektor Susanne Georgsson och Jenny Cadstedt, internationell straget. Foto: RKH

    Aktuellt

    Besök av Dr Leopold Gilala från Kolandoto Hospital

    Läs mer