VFU-dag på Röda Korsets Högskola.

VFU-dag med fokus på lärande och lärmiljöer

VFU-dag med fokus på lärande och lärmiljöer

Höstens VFU-dag på Röda Korsets Högskola.

Studenters lärande och lärmiljöer var i fokus när höstterminens VFU-dag för handledare på verksamhetsförlagd utbildning arrangerades på Röda Korsets Högskola 4 december. VFU-dagen är en dag för inspiration, kunskapsutveckling och erfarenhetsutbyte där högskolans lärare möter adjungerade kliniska adjunkter, studentansvariga och handledare som handleder sjuksköterskestudenterna under VFU.

Helena Brodin och Emma Samuelsson från enheten för Undervisning och Lärande (UoL) på KI arbetar och utvecklar workshops och kurser inom medicinsk pedagogik. De höll en workshop om att att stödja studenternas lärande i VFU.

– Att som student lära under VIL/VFU är väldigt komplext, roligt och viktigt, men minst lika viktigt för oss handledare. Vi behöver också öva på och få mer kunskap om hur vi gör med lärandet när studenterna är med oss, säger Helena Brodin.

Liv Holgersson, Adjungerad klinisk adjunkt (AKA) och forskningssjuksköterska vid Akademiskt Specialistcentrum berättade och gav exempel på hur de har arbetat för att utveckla lärmiljön vid Akademiskt Specialistcentrum. Dagen avslutades med att handledare och kursledare tillsammans diskuterade respektive kurs.  

VFU-dagen, som hålls varje termin på Röda Korsets Högskola, arrangerades av adjunkterna Katarina Brochard, Cecilia Häckter-Ståhl och Hanna Gabrielsson, klinisk lektor.

Aktuellt

  • Lars Petersson

    Aktuellt

    Lars Petersson ny förvaltningschef

    Läs mer
  • Adjunkterna Magnus Frisk och Joakim Lindell vid Röda Korsets Högskola. Foto: RKH

    Aktuellt

    Sommarhögskola för skolelever gav ny kunskap och inspiration

    Läs mer
  • Poddinspelning om utlandsstudier vid Röda Korsets Högskola. Foto: RKH

    Aktuellt

    Gör det bara! – om utlandsstudier vid Röda Korsets Högskola

    Läs mer