– Som sjuksköterskor och specialistsjuksköterskor är ni den kraft som hjälper andra att möta livets mest utmanande händelser. Ni blir vittnen till så mycket. Ni får följa människor i glädje och sorg, i motgång och medgång. Det är ett förtroende få förunnat, sa rektor Susanne Georgsson i sitt tal vid Röda Korsets Högskolas avslutningshögtid för nyutexaminerade sjuksköterskor och specialistsjuksköterskor med inriktning mot infektionssjukvård, intensivvård och psykiatrisk vård.
Examenshögtid på Campus Flemingsberg
Examenshögtiden ägde rum i Södertörns högskolas aula på Campus Flemingsberg där anhöriga och vänner samlades för att fira. På programmet stod sång, musik, tal och utdelning av Röda Korsets sjuksköterskebrosch som har delats ut sedan 1893 och specialistsjuksköterskebroschen som delas ut sedan 2023.
Högtiden modererades av sjuksköterskestudenterna Emelie Norgren och Mande Drayi som är ledamöter i Röda Korsets Högskolas studentkår. Anna Karlsson och Fredrik Jangdin sjöng och spelade.
Början på något nytt
– Dagens högtid markerar slutet på en resa, men också början på något nytt. Under utbildningen har ni fått och skapat verktyg för att möta livets och vårdens mest komplexa frågor och människans mest grundläggande behov. Grundaren till det moderna sjuksköterskeyrket, Florence Nightingale sa: "Låt oss aldrig betrakta oss själva som färdiga sjuksköterskor ... vi måste lära oss hela livet." Det är en påminnelse om att detta inte är slutet på ert lärande utan en ny början, sa Susanne Georgsson, rektor.
– Vi ska påminna oss om hur det är att vara utlämnad till någon okänd, att vara patient. Vi är inte här för vår skull utan för patienternas skull, sa Elenor Margarita Eriksson som höll den nyutexaminerade sjuksköterskans tal där hon också tackade sina studiekamrater, högskolan och sig själv för att ha genomfört utbildningen.
Nu är ni rödakorssjuksköterskor
– Nu är ni rödakorssjuksköterskor. Ni är suveräna när det gäller omvårdnad, ingen annan yrkesgrupp äger den kompetens ni har. Ni kan skapa hopp, glädje, trygghet genom omvårdnad. Men omvårdnadskompetens behöver tränas, se sjuksköterskeprofessionen som ett livslångt lärande, sa Hélene Eriksson, programansvarig för sjuksköterskeprogrammet.
– Tack för att vi är här idag, tack för utbildningen, till mina klasskamrater för stöd och omsorg under studierna!, sa Sebastian Millton som höll den nyutexaminerade specialistsjuksköterskans tal.
– Ni har nu som specialistsjuksköterskor fått nycklar till ett systematiskt förhållningssätt. Glöm aldrig varför ni valde denna väg, det är för att göra skillnad. Nihar fått nycklarna, nu kan ni öppna dörrarna, sa Catharina Frank, programansvarig för specialistsjuksköterskeprogrammen.