Bild av rektorsresa i Paris.

Rektorsresa med UKÄ och SUHF

Rektorsresa med UKÄ och SUHF

Den 4–5 april arrangerade UKÄ och SUHF inom ramen för programmet för chefsutveckling en rektorsresa till Paris som rektor Susanne Georgsson deltog i.

Den 4–5 april arrangerade UKÄ inom ramen för sitt program för chefsutveckling en resa till Paris där Sveriges samtliga rektorer deltog, däribland Röda Korsets Högskolas rektor Susanne Georgsson.

UKÄ har i uppdrag att främja chefsutveckling inom högskolan och arrangerar vartannat år en rektorsresa som i år gick till Paris.

På programmet stod besök på Svenska institutets kulturhus med presentationer om UNESCO och OECD, mottagning på svenska ambassaden, samtal med franska kollegor och jämförelse med högre utbildning i Frankrike, samt presentationer av EU:s satsning på Europauniversitet och de olika samarbeten som flera svenska lärosäten medverkar i.

Rektorer från de svenska lärosäten som är medlemmar i SUHF deltog i resan som syftade till att skapa möjligheter till erfarenhetsutbyte, nätverkande och ökat samarbete nationellt och internationellt.

 

Bild från rektorsresan i Paris.
Rektorer på rektorsresa med SUHF och UKÄ
Bild av rektor Susanne Georgsson.
Rektor Susanne Georgsson vid svenska delegationen i Paris.

Aktuellt

  • sjuksköterska och läkare kollar på en röntgenbild i 3D. Foto: Mostphotos

    Aktuellt

    Träffa Röda Korsets Högskola på VOC-dagen

    Läs mer
  • Biblioteket vid Södertörns högskolebibliotek. Foto: RKH

    Aktuellt

    Ändrade rutiner för grupprumsbokning på Södertörns högskolebibliotek

    Läs mer
  • Bild över lokalerna med kort skärpa. Foto: RKH

    Aktuellt

    Information om utdrag ur belastningsregistret

    Läs mer