Rekordmånga förstahandssökande till sjuksköterskeprogrammet

Dela: Dela på Facebook Dela på LinkedIn Dela på Twitter

Intresset för sjuksköterskeprogrammet som ges vid Röda Korsets Högskola är fortsatt högt och sammanlagt har 3 243 personer sökt till höstterminens program.

– Vi är glada att se att intresset för sjuksköterskeprogrammet är högt och att många söker till vår högskola i första hand. Antalet 603 förstahandssökande är rekord för högskolan, säger Susanne Georgsson, rektor vid Röda Korsets Högskola.

Antalet sökande till höstomgången 2024 är 3 243 mot 2 923 mot samma omgång förra året. Antalet förstahandssökande är 603 mot 575 samma period förra året, vilket motsvarar en ökning på fem procent.

Sjuksköterskeprogrammet 180 hp – antal sökande

Termin

Antal sökande

Antal förshandssökande

HT 2024

3 243

603

VT 2024

2 514

497

HT 2023

2 923

575

VT 2023

2433

532

HT 2022

3 338

582

VT 2022

2 632

382

Höstens ansökningsomgång

Sammanlagt har nära 406 000 sökt till landets universitet och högskolor i vårens ansökningsomgång för program och kurser som startar till höstterminen rapporterar UHR.

Aktuellt

  • Jenny Cadstedt, Maria Gottvall och högskolans student Camilla Stålarm på möte med Florence Network. Foto: RKH

    Aktuellt

    Möte med Florence Network i Nederländerna

    Läs mer
  • Studenter som samtalar tillsammans med lärare. Foto: Jenny Frejing

    Aktuellt

    Dags för Studentbarometer!

    Läs mer
  • Clara Kanutz och David Burgren berättar om sitt examensarbete genom Minor Field Studies som genomfördes i Sri Lanka. Foto: RKH

    Aktuellt

    Examensarbete på Sri Lanka genom Minor Field Studies

    Läs mer
Studenter på KTC
Studenter vid Röda Korsets Högskola