Ökat anslag till forskning i budgetpropositionen

I budgetpropositionen för regeringens anslag 2026 får Röda Korsets Högskola en ökning av sitt forskningsanslag motsvarande 2,2 miljoner kronor.

– Det är glädjande med det ökade anslaget som innebär att vi enskilda utbildningsanordnare nu kommer att få samma nivå på anslag för forskning som de statliga, säger Susanne Georgsson, rektor vid Röda Korsets Högskola.

Ökningen är en följd av ökad basresurs, det vill säga ersättning per antalet helårsstudenter (HST), beräknat på ett snitt av de senaste tre åren. Det sammanlagda anslaget för utbildning och forskning vid Röda Korsets Högskola nästa år är motsvarande 118 miljoner kronor.

– Ökningen är i linje med vårt ökade fokus på forskning där vi genom samarbeten och forskningsstöd fortsätter utveckla vår forskningsmiljö inom inriktningen omvårdnad och hälsa i ett globalt perspektiv, säger Susanne Georgsson.

Mer information

Susanne Georgsson, Rektor vid Röda Korsets Högskola
Susanne Georgsson, rektor vid Röda Korsets Högskola.

Aktuellt

  • Inger Wallin Lundell, studierektor. Foto: RKH

    Aktuellt

    Varmt välkomna till Röda Korsets Högskola

    Läs mer
  • Tårta Röda Korsets Högskolas brosch. Foto: RKH

    Aktuellt

    Traditionsenlig fest för rödakorssjuksköterskor

    Läs mer
  • boken Nursing Research

    Aktuellt

    Bidrag för boken Nursing Research

    Läs mer