Ökat anslag till forskning i budgetpropositionen

I budgetpropositionen för regeringens anslag 2026 får Röda Korsets Högskola en ökning av sitt forskningsanslag motsvarande 2,2 miljoner kronor.

– Det är glädjande med det ökade anslaget som innebär att vi enskilda utbildningsanordnare nu kommer att få samma nivå på anslag för forskning som de statliga, säger Susanne Georgsson, rektor vid Röda Korsets Högskola.

Ökningen är en följd av ökad basresurs, det vill säga ersättning per antalet helårsstudenter (HST), beräknat på ett snitt av de senaste tre åren. Det sammanlagda anslaget för utbildning och forskning vid Röda Korsets Högskola nästa år är motsvarande 118 miljoner kronor.

– Ökningen är i linje med vårt ökade fokus på forskning där vi genom samarbeten och forskningsstöd fortsätter utveckla vår forskningsmiljö inom inriktningen omvårdnad och hälsa i ett globalt perspektiv, säger Susanne Georgsson.

Mer information

Susanne Georgsson, Rektor vid Röda Korsets Högskola
Susanne Georgsson, rektor vid Röda Korsets Högskola.

Aktuellt

  • Plakat från tidigare års vinnare av Queen Silvia Nursing Award från Röda Korsets Högskola. Foto: RKH

    Aktuellt

    Delta i Queen Silvia Nursing Award 2024

    Läs mer
  • Frida Johansson Metso, leg psykolog och samordnare för Röda Korsets kompetenscenter för tortyr- och krigsskaderehabilitering. Foto: RKK

    Aktuellt

    Kliniska perspektiv om identifiering av tortyrskadade asylsökande presenterades vid lansering av EU-rapport

    Läs mer
  • Bild på deltagarna vid Florence Networks årliga träff. Foto: Privat

    Aktuellt

    Åk med till Florence Networks årliga möte våren 2025 i Nederländerna

    Läs mer