Ny utbildning för sjuksköterskor med utländsk examen startar

Nu startar programmet "Kompletterande utbildning för sjuksköterskor med utländsk examen från land utanför EU/EES och Schweiz (KUSSK)" på Röda Korsets Högskola med start vårterminen 2027. Utbildningen bygger på och kompletterar studentens tidigare kunskaper och erfarenheter som krävs för att arbeta som legitimerad sjuksköterska inom svensk hälso-och sjukvård. 

Om KUSSK

Programmet är uppdelat i sex kurser och undervisningen är förlagd på Röda Korsets Högskola på Campus Flemingsberg. All undervisning sker på svenska och all obligatorisk kurslitteratur är på svenska.

Efter slutförd och godkänd utbildning kan studenten ansöka om svensk legitimation hos Socialstyrelsen.

Anmälan

Anmälan för programmet som startar vårterminen 2027 är öppen 14 augusti till 15 september. Sista kompletteringsdag är den 29 september. 

 

Aktuellt

  • Frida Johansson Metso, leg psykolog och samordnare för Röda Korsets kompetenscenter för tortyr- och krigsskaderehabilitering. Foto: RKK

    Aktuellt

    Kliniska perspektiv om identifiering av tortyrskadade asylsökande presenterades vid lansering av EU-rapport

    Läs mer
  • Bild på deltagarna vid Florence Networks årliga träff. Foto: Privat

    Aktuellt

    Åk med till Florence Networks årliga möte våren 2025 i Nederländerna

    Läs mer
  • Marlene Juhl, student vid Röda Korsets Högskola. Foto: RKH

    Aktuellt

    Marlene Juhl, student vid Röda Korsets Högskola invald till ICN Nursing Student Steering Group

    Läs mer