Europakarta. Foto: Mostphotos

Enkät om möjligheter och hinder för utlandsstudier

Enkät om möjligheter och hinder för utlandsstudier

Här finns en enkät om utlandsstudier vid Röda Korsets Högskola. Vi hoppas att du som student vill fylla i den så att vi får mer information om vad du som student tänker om utlandsstudier.

Röda Korsets Högskola vill verka aktivt för att möjliggöra utlandsstudier för alla studenter som vill studera utomlands. Som ett led i detta arbete genomför vi nu en enkät bland alla högskolans studenter för att ta reda på vilka hinder och möjligheter som ni upplever i relation till utlandsstudier.

Vi är tacksamma om du som är student vid Röda Korsets Högskola tar dig tid att besvara enkäten som endast tar några få minuter att fylla i. Deadline är 6 oktober kl. 09.00.

Aktuellt

  • Sjuksköterska i intensivvårdsmiljö. Foto: Daniel Josefsson

    Aktuellt

    Första kompetensbeskrivningen för specialistsjuksköterska inom infektionssjukvård publicerad

    Läs mer
  • Inspelning av podcast med Jacob Lindroos, adjunkt vid Röda Korsets Högskola, Beata Molin, lektor vid Röda Korsets Högskola och journalisten Gabriella Ahlström. Foto: RKH

    Aktuellt

    Smärta är en subjektiv upplevelse – nytt poddavsnitt med fokus på smärta och vikten av att utbilda sjuksköterskor i ämnet

    Läs mer
  • Signering av överenskommelse mellan Röda Korsets Högskola och Japanese Red Cross College of Nursing i Tokyo.

    Aktuellt

    Besök från partnerlärosäte i Tokyo och förnyat avtal om japanskt samarbete

    Läs mer