Bild på taggtråd.

Kompetenscenter bidrar till kunskap

Kompetenscenter bidrar till kunskap

Röda Korsets kompetenscenter bidrar till kunskap om tortyr- och krigsskaderehabilitering.

Forskningsprojekt, publikationer och kunskapsspridning – Röda Korsets kompetenscenter för tortyr- och krigsskaderehabilitering arbetar med att initiera forskningssamarbeten mellan Svenska Röda Korsets vårdverksamheter och Röda Korsets Högskolas forskare. 

Mer skonsam och effektiv rehabilitering av torterade och krigsskadade

– Vår målsättning är att bidra till bättre, mer skonsam och effektiv rehabilitering av torterade och krigsskadade, utifrån Svenska Röda Korsets långa erfarenhet av att erbjuda behandling till traumatiserade flyktingar, säger Frida Johansson Metso, samordnare för kompetenscentret.

Vårdpersonal ska få tillgång till kunskap om torterade och krigstraumatiserade

– Kompetenscentret har också ett kunskapsspridande uppdrag och har som långsiktig ambition att all vårdpersonal ska få tillgång till kunskap om torterade och krigstraumatiserade ​under sin grund- eller vidareutbildning. Att vara en del av Röda Korsets Högskolas sjuksköterskeutbildning, med dess globala profil, är en självklar grundbult i det arbetet, säger Frida Johansson Metso, samordnare för kompetenscentret.

Kontakt

Frida Johansson Metso. Foto: Sören Andersson

Hälsovetenskapliga institutionen

Frida Johansson Metso

Leg psykolog, samordnare för kompetenscenter för tortyr- och krigsskade- rehabilitering

Visa andra kontaktvägar

Aktuellt

  • Katarina Brochard, Cecilia Häckter-Ståhl och Hanna Gabrielsson välkomnar deltagarna till VFU-dagen 2025. Foto: RKH

    Aktuellt

    VFU-dagen den 14 maj på Röda Korsets Högskola!

    Läs mer
  • Jenny Cadstedt, Maria Gottvall och högskolans student Camilla Stålarm på möte med Florence Network. Foto: RKH

    Aktuellt

    Möte med Florence Network i Nederländerna

    Läs mer
  • Studenter som samtalar tillsammans med lärare. Foto: Jenny Frejing

    Aktuellt

    Dags för Studentbarometer!

    Läs mer