Bild på taggtråd.

Kompetenscenter bidrar till kunskap

Kompetenscenter bidrar till kunskap

Röda Korsets kompetenscenter bidrar till kunskap om tortyr- och krigsskaderehabilitering.

Forskningsprojekt, publikationer och kunskapsspridning – Röda Korsets kompetenscenter för tortyr- och krigsskaderehabilitering arbetar med att initiera forskningssamarbeten mellan Svenska Röda Korsets vårdverksamheter och Röda Korsets Högskolas forskare. 

Mer skonsam och effektiv rehabilitering av torterade och krigsskadade

– Vår målsättning är att bidra till bättre, mer skonsam och effektiv rehabilitering av torterade och krigsskadade, utifrån Svenska Röda Korsets långa erfarenhet av att erbjuda behandling till traumatiserade flyktingar, säger Frida Johansson Metso, samordnare för kompetenscentret.

Vårdpersonal ska få tillgång till kunskap om torterade och krigstraumatiserade

– Kompetenscentret har också ett kunskapsspridande uppdrag och har som långsiktig ambition att all vårdpersonal ska få tillgång till kunskap om torterade och krigstraumatiserade ​under sin grund- eller vidareutbildning. Att vara en del av Röda Korsets Högskolas sjuksköterskeutbildning, med dess globala profil, är en självklar grundbult i det arbetet, säger Frida Johansson Metso, samordnare för kompetenscentret.

Kontakt

Frida Johansson Metso. Foto: Sören Andersson

Hälsovetenskapliga institutionen

Frida Johansson Metso

Leg psykolog, samordnare för kompetenscenter för tortyr- och krigsskade- rehabilitering

Visa andra kontaktvägar

Aktuellt

  • Maria Niinimaa i mål under världens längsta hockeymatch. Foto: Mandy Kostiuk

    Aktuellt

    Guinnessrekord i hockeyspel för cancerforskning – vår lärare Maria Niinimaa i rekordspel på isen

    Läs mer
  • Thumbnail för filmen om Röda Korsets historia. Foto: Spoon

    Aktuellt

    Ny film berättar om vår historia

    Läs mer
  • Ulrika Sjöström, förvaltningschef

    Aktuellt

    Ulrika Sjöström ny förvaltningschef

    Läs mer