Bild av Madrid, Spanien.

Utbyten ställs in

Utbyten ställs in

Internationella utbyten höstterminen 2021 ställs in.

Rektor beslutade den 25 mars 2021 att inga internationella utbyten, för studenter och medarbetare, kommer att genomföras under höstterminen 2021.

Som världsläget ser ut nu med försenade vaccinationer, mutationer och en mycket stor smittspridning, både i Europa och övriga världen, är det inte ansvarsfullt att genomföra utbyten till hösten. Det finns också många olika regler och restriktioner som kan leda till karantän för utresande studenter och risk för att studierna försenas skriver rektor i sitt beslut.

Röda Korsets Högskola kommer därmed att ställa in alla möjligheter till utlandsstudier för hösten 2021. Det innebär även att det inte är möjligt för dig som student att under höstterminen 2021 själv ordna med internationellt studiebesök/fältstudie/examensarbete på någon av de kurser/moduler där det vanligtvis är möjligt.

Aktuellt

  • Sjuksköterska i intensivvårdsmiljö. Foto: Daniel Josefsson

    Aktuellt

    Första kompetensbeskrivningen för specialistsjuksköterska inom infektionssjukvård publicerad

    Läs mer
  • Inspelning av podcast med Jacob Lindroos, adjunkt vid Röda Korsets Högskola, Beata Molin, lektor vid Röda Korsets Högskola och journalisten Gabriella Ahlström. Foto: RKH

    Aktuellt

    Smärta är en subjektiv upplevelse – nytt poddavsnitt med fokus på smärta och vikten av att utbilda sjuksköterskor i ämnet

    Läs mer
  • Signering av överenskommelse mellan Röda Korsets Högskola och Japanese Red Cross College of Nursing i Tokyo.

    Aktuellt

    Besök från partnerlärosäte i Tokyo och förnyat avtal om japanskt samarbete

    Läs mer