Så kontaktar du oss på Hälsovetenskapliga institutionen

Birgitta Bisholt
Docent | Prefekt
+46 (0)8-587 516 59
birgitta.bisholt@rkh.se

Gabriella Ahllenius_Kvadrat.jpg
Gabriella Ahlenius

Högskoleadjunkt
+46 (0)8 587 516 46
gabriella.ahlenius@rkh.se

Charlotta Arwidson
Doktorand
+46 (0)8 587 516 23
charlotta.arwidson@rkh.se

Gunilla Björling_Kvadrat.jpg
Gunilla Björling

Docent | Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 73
gunilla.bjorling@rkh.se

Katarina Brochard_Kvadrat.jpg
Katarina Brochard

Högskoleadjunkt
+46 (0)8 587 516 87
katarina.brochard@rkh.se

Tommy Carlsson
Docent/Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 21
tommy.carlsson@rkh.se

Maria Christidis_Kvadrat.jpg
Maria Christidis

Högskolelektor, Fil. Dr.
+46 (0)8 587 516 95
maria.christidis@rkh.se

Miguel Diaz_Kvadrat.jpg
Miguel Diaz

Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 45
miguel.diaz@rkh.se

Joachim Eckerström
Högskoleadjunkt/doktorand
+46 (0)8 587 516 85
joachim.eckerstrom@rkh.se

Heléne Eriksson
Högskolelektor
+46 (0) 8 587 516 50
helene.eriksson@rkh.se


Henrik Eriksson

Professor i omvårdnad
+46 (0)8 587 516 70
henrik.eriksson@rkh.se

Öivind Fjeld-Solberg
Forskare
oivind.fjeld-solberg@nca.no


Carina Faag

Fil. lic. Högskoleadjunkt
+46 (0)8 587 516 88
carina.faag@rkh.se

Åsa Gisel
Högskoleadjunkt
+46 (0)8 587 516 26
asa.gisel@rkh.se

Maria Gottvall
Högskolelektor | Barnmorska
+46(0)8 587 516 57
maria.gottvall@rkh.se

David Gunnarsson
Forskare
+46(0)70 453 64 62
david.gunnarsson@rkh.se

Pernilla Hillerås
Professor i omvårdnad
+46 (0)8 587 516 48
pernilla.hilleras@rkh.se

Cecilia Häckter-Ståhl
Högskoleadjunkt
+46 (0)8 587 516 22
cecilia.hackter.stahl@rkh.se

Ann Hägg Martinell
Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 25
ann.hagg.martinell@rkh.se

Maria Jirwe_Kvadratjpg.jpg
Maria Jirwe

Biträdande professor
+46 (0)8 587 516 40
maria.jirwe@rkh.se

Josefin Klöfvermark
Samordnare för forskningsprogrammet Forte
josefin.klofvermark@rkh.se

Sofi Knaust Liden_Kvadrat.jpg
Sofi Knaust-Lidén

Högskoleadjunkt
+46 (0)8 587 516 05
sofi.knaust.liden@rkh.se

Mia Kraft_Kvadrat.jpg
Mia Kraft

Högskoleadjunkt
+46 (0)8 587 516 58
mia.kraft@rkh.se

Hanna Lachmann
Programansvarig sjuksköterskeprogrammet | Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 53
hanna.lachmann@rkh.se

Joacim Larsen
Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 77
joacim.larsen@rkh.se

Sofia Larsson
Forskningssamordnare för forskningsprogrammet Forte
+46 (0)8 587 516 06
sofia.larsson@rkh.se

Katri Manninen_Kvadrat.jpg
Katri Manninen

Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 12
katri.manninen@rkh.se

Janet Mattsson
Programansvarig Intensivvårdsutbildningen/Samordnare för specialistsjuksköterskeprogrammen/Docent/Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 28
janet.mattsson@rkh.se

Monir Mazaheri
Docent/Högskolelektor
+46 (0) 587 516 52
monir.mazaheri@rkh.se

Jörgen Medin
Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 68
jorgen.medin@rkh.se

Catarina Nahlen Bose_Kvadrat.jpg
Catarina Nahlén Bose

Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 20
catarina.nahlen.bose@rkh.se

Alexander Nissen
Statistiker/Forskare
alexander.nissen@rkh.se

Leah Okenwa Emegwa02_Kvadrat.jpg
Leah Emegwa Okenwa

Docent/Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 79
leah.emegwa.okenwa@rkh.se

Stéphanie Paillard-Borg
Ämnesansvarig i folkhälsovetenskap | Docent | Högskolelektor
stephanie.paillard-borg@rkh.se

Fredrik Saboonchi
Professor i folkhälsovetenskap
+46 (0)8 587 516 55
fredrik.saboonchi@rkh.se

Elina Scheers Andersson
Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 80
elina.scheers.andersson@rkh.se

Marja Schuster_Kvadrat.jpg
Marja Schuster

Docent | Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 47
marja.schuster@rkh.se

Berit Cronfalk_Kvardrat.jpg
Berit Seiger Cronfalk

Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 86
berit.cronfalk@rkh.se

Mathilde Sengoelge
Forskare
mathilde.sengeolge@rkh.se

Sara Stridh
Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 04
sara.stridh@rkh.se

Anna Stålberg
Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 74
anna.stalberg@rkh.se

Charlotta Tegnestedt_Kvadrat.jpg
Charlotta Tegnestedt

Högskoleadjunkt
+46 (0)8 587 516 75
charlotta.tegnestedt@rkh.se

Petter Tinghög
Docent/Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 51
petter.tinghog@rkh.se

Inger Wallin Lundell_Kvadrat.jpg
Inger Wallin Lundell

Studierektor | Högskolelektor
+46 (0)8 587 516 49
inger.wallin.lundell@rkh.se

Linda Vikdahl
Forskare
+46 (0)72 229 40 44
linda.vikdahl@rkh.se

Jill Åhs
Doktorand
+46 (0)8 587 516 54
jill.ahs@rkh.se

Maria Åling_Stående.jpg
Maria Åling

Högskoleadjunkt
+46 (0)8 587 516 89
maria.aling@rkh.se